autor: Daniel Hevier ml.; CTM Festival 2019; 25.01. – 03.02.2019; Berlín
Berlín – mesto kultúry a umenia a útočisko pre umelcov, ktorí sa pozerajú na svet inakším pohľadom. Pre ktorých nie sú hlavnou motiváciou peniaze, ale mať možnosť tvoriť niečo iné.
Ak sa necháte vyviezť na hocijakú vyhliadkovú vežu a z výšku si obzriete Berlín, uvidíte samé nové budovy. Zdevastovaný najväčším svetovým konfliktom a rozdelený studenou vojnou. To už je minulosť. Dnes sa nad Berlínom vznáša fluidum tvorivosti, kreativity a maximálne efektívneho využitia toho, čo môže moderná metropola ponúknuť. Súčasťou tohto univerza je už dvadsať rokov CTM Festival , ktorý prepojil rôzne kultúrne miesta a ukázal domácu scénu aj svetové mená v oblasti alternatívnej hudby a experimentálneho umenia. Hlavným motívom tohto ročníka bol odpor – Persistance.
Organizátori podujatia sa zamysleli nad tvorivým procesom a jeho účinkom na spoločnosť– niekedy nedostatočne akceptovateľným v čase a priestore, ale majúci dlhodobý dosah. Príležitosť okrúhleho výročia im dal dôvod na zamyslenie. Zložitá geopolitická situácia vo svete zmietajúcom sa v populizme, náraste extrémizmu a nezodpovedných činov voči životnému prostrediu, motivuje umelcov upozorňovať na problémy modernej civilizácie. Je viac ako príznačné a symbolické, že sa tak udialo v kedysi rozdelenom meste.
CTM je festival určený nielen tým, ktorí majú radi nočný klubový život, ale zaujme aj ľudí objavujúcich novú, pulzujúcu, energickú produkciu vymykajúcu sa stereotypom. Festival si možno vychutnať ako plnohodnotný intenzívny zážitok, ale aj ako jednodňové či dvojdňové nasiaknutie atmosféry Berlína – jedného z najtvorivejších miest súčasnosti.
CTM 2019 – trailer
Koncerty, výstavy, prednášky a performance prepojili kluby s galériami, divadlami a výstavnými priestormi. Cez deň bolo k videniu množstvo zaujímavých inštalácií umiestnených v Kunstraum Kreuzberg/Bethanien. Reflektovali súčasné problémy, ale aj nové výzvy, ako je napríklad digitalizácia – multimediálne dielo Deep Down Tidal reagujúce na množstvo optických káblov pod hladinou našich morí od parížskej vizuálnej umelkyne Tabity Rezaire. Aj na obyčajnej prechádzke po meste sa nenápadne zjavoval program festivalu. Maličké kníhkupectvo s plagátom festivalu lákalo na vstup do zadnej miestnosti, kde boli vedľa seba naukladané procesory a hardvéry „hrajúce hudbu“ s vlastne vystavaným line-upom. To boli maličkosti, ktoré robia CTM Festival výnimočným podujatím vťahujúci do svojho diania aj náhodných okoloidúcich.
Z hudobných produkcií vystúpili čoraz populárnejší americký performer Yves Tumor, britská producentka Tirzah či jej rodáčka, skladateľka Gazelle Twin. Tieto mená sa opakujú na podobne orientovaných festivaloch, Berlín v tomto slúži najmä ako inšpirácia pre elektroniku. Organizátori nezabudli na to, že Berlín je stále vnímaný ako mesto techno music a elektronickej scény, ktorá ovládla nočný program festivalu.
Gazelle Twin – Hobby Horse
Svoj vlastný svet v ňom prezentovalo kultové miesto – hudobný klub Berghain – ktorý vyrástol na homosexuálnej komunite a na industriálnych koncertoch Einstürzende Neubauten a podobných zoskupení. Stále si zachováva svoju pôvodnú atmosféru, vďaka neúprosnej „door policy“ – prísnych pravidiel, kto sa dostane dovnútra a kto už nie. Táto exkluzivita neslúži k zvyšovaniu ziskov, ale je potrebná práve pre zachovanie autentickosti tohto miesta. Povinne zalepená kamera na telefóne zaručovala, že človek sa môže stopercentne venovať iba hudbe a nenechať sa rušiť vo svojich pôžitkoch, ktoré umocňujú kvadrofonicky rozložené decibely. O Berghaine pripravujeme samostatný článok, v ktorom sa dozviete množstvo zaujímavých informácií. Klubový zážitok na najvyššej úrovni nekončil pred raňajšou desiatou hodinou. Obdobný zážitok, hoci už nie tak minimalistický a temno-čierny (do Berghainu chodia ľudia prevážne takto oblečení) sa uskutočnil v bývalej fabrike Griessmuehle.
CTM Festival trval desať dní a počas nich si mohli zahraniční návštevníci spraviť krátku sondu do života Berlínčanov, ktorých mesto poskytuje podobné intenzívne zážitky a obklopuje ich takmer nekončiaca špirála inšpirácií.