Osemdesiatkový zvuk sa znovu dostáva do kurzu, čoho dôkazom je aj pôsobenie mladých kapiel, ktoré sa k nemu vracajú. No najdôležitejšie je, že na hudobnú scénu sa vracajú kapely, ktorý tento zvuk vytvárali. Duran Duran patrili k jeho hlavným priekopníkom.
Táto skupina žiaľ patrí medzi najdešpektovanejšie kapely. Mnohých neprajníkov zaujíma viac imidž, či nálepkovanie „boy band“. Z časti je pravda, že Duran Duran sa štylizujú, čo súvisí s hnutím (subkultúrou) novoromantikov. Ale duranisti sú predovšetkým muzikanti s charakteristickým zvukom, ktorý ovplyvnil smerovanie hudby a éru 80. rokoch. Kapela mala a stále má na Slovensku silné zázemie a okrem fanúšikov ovplyvnila aj množstvo slovenských hudobníkov. Ako predkapela ich bratislavského koncertu sa predstavila slovenská elektro – rocková Lavagance. Tento výber bol dobrým ťahom, lebo Lavagance majú vo svojej tvorbe tiež kúsky duranistov. Ich kratučký koncert zaujal predovšetkým výberom energetických skladieb. Sama kapela si uvedomovala malý hrací priestor preto sa snažila dostať zo seba maximum. Nasledovné vyše hodinové čakanie na hlavnú skupinu sa mohlo lepšie využiť napríklad púšťaním klipov, ale organizátori sa rozhodli inak. Mali plno práce s prípravou pódia, čo sa im nakoniec vyplatilo. Pri otváracej skladbe „Before The Rain“ sa ukázalo, ako dôležité bolo, že scéna bola efefektne na-štylizovaná a videoprojekcia kvalitne zostrihaná. Svetlá citlivo reflektovali s hudbou, čo nebýva pravidlom. Aj, keď pozornosť sa sústredila predovšetkým na hlavné hity kapely, nové skladby pútali niečím zvláštnym. Duran Duran prišli na turné spropagovať nový album „All you need is now“ z ktorého zahrali zopár skladieb. Zaujalo hlavne zaujímavé posunutie duranovského zvuku, ktorý však rovnako odkazuje aj na ich rannú tvorbu. Táto otváracia skladba večera, ktorá je zároveň zatváracou skladbou nového albumu zaujala kusiskom melanchólie a prekvapila fanúšikov, ktorý čakali skôr iskrivejší úvod. V tejto skladbe Simon predviedol krásne smutný plačlivý spev. Je hlasový chameleón, ktorý vie vylúdiť baladu, ale aj sa do toho rockovo oprieť, či skvele frázovať na funky rytmus (najmä v pesničke Notorius ). Práve zvuk bicích nástrojov, čo si menej ľudí uvedomuje je u Duran dôležitý a preto potešilo ich dobré nazvučenie. Fanúšikovia si mohli naplno vychutnať ich ostro – mäkký plastický zvuk.
Duran vedia byť melancholický, ale aj hravý, nabudený, ale aj laxný. Sú koncertne náladový, čo súvisí aj s reakciami publika na ich skladby. Najviac fanúšikovia reagovali na staré hity, a škoda že nebola veľká odozva aj na nové skladby, ktoré sú zaujímavé. Duran ich posunuli k súčasnému zvuku s ohľadom na svoj typický zvuk. Majú veľkú schopnosť spraviť z minimalistickej melódie veľký hit a možno práve tú naoko nekomplikovanosť u nich ľudia najviac oceňujú.
Komunikácia medzi Duran Duran a publikom neviazla a ťahala sa celým koncertom. Hovorcom skupiny bol prirodzene Simon, ktorý rutinérsky zvládol napríklad obligátne prihovorenie domácim jazykom, vytlieskavanie a zdvorilostné frázy. Zaujímavá situácia nastala, keď v dave našiel aj fanúšika, ktorý sa v slovenskom ekvivalente volal presne, ako on.
Duran Duran dali indíciu, že ich ďalší príchod na Slovensku nie je nereálny a preto sa očakávaním ďalšieho albumu možno začať sledovať zverejnenia nových koncertných turné.
Duran Duran momentálne koncertujú v zostave:
Simon Le Bon (spev), John Taylor (bass), Roger Taylor (bicie), Nick Rhodes (klávesy), čo je v podstate pôvodná zostava bez Andyho Taylora (gitara).
autor:D.H.ml. / Musicpress.sk