8.6 C
Slovakia
piatok, 22 novembra, 2024
spot_img
ÚvodReportyGrape 2016 vyšiel na jednotku

Grape 2016 vyšiel na jednotku

 

Grape Festival foto_Patrik GubišGrape festival dostal po minulom, nie celkom vydarenom ročníku šancu na reparát. Túto šancu využil naplno a návštevníkom všetko vynahradil. Lístky boli vypredané už týždeň pred festivalom napriek prognózam chladného počasia.

Bránu festivalu lemovali veľké svetelné boxy a navrchu mali veľký biely nápis GRAPE. Pre návštevníkov ju otvorili v piatok na obed. Veľa ľudí tam však čakalo už od rána. Témou tohtoročného Grapu bola nevinnosť, slušnosť a teda biela farba. Niektorí odvážlivci prišli oblečení celí v bielom. Iní si dali aspoň biele tričko. Pri vstupe do areálu bola veľká fotostena s fotkami z detských čias návštevníkov, ktoré mali symbolizovať nevinnosť.

Festival hudobne otvárali prevažne slovenské kapely a interpéti ako Medial Banana, Chiki Liki Tu-a a nechýbala ani skupina Billy Barman, ktorej spevák Juraj Podmanický je aj organizátorom festivalu. Pod pódiom bolo úplne plno, ale niet sa čo čudovať keď zneli skladby ako Traja, Mladým chýba vojna a Cigánska. O ôsmej na hlavnom pódiu vystúpil jeden z headlinerov, britský spevák Jake Bugg. Zahral svoje najväčšie hity ako Bitter Salt,  Two Fingers a Broken. Publikum ovládli jeho slaďáky, ale po jeho vystúpení to chcelo niečo rýchlejšie a tanečnejšie. Tak sme zavítali na Suzuki stage, kde vystupoval kanadský hudobník Kaytranada. Ponúkol elektorniku, Hip-hop a R & B v jednom. Celé publikum tancovalo až kým nedohral.

Jake Bugg – live at Grape 2016

Minulý rok musela svoje vystúpenie predčasne ukončiť kvôli búrke speváčka Mø. Teraz sme ju mali možnosť vidieť znova. Dala zo seba úplne všetko a zahrala všetky veľké hity ako napríklad Kamikatze, Pilgrim a Final Song.  Potom sa rozlúčila a poďakovala. Už sme chceli odísť sklamaní, že nezahrá svoju najznámejšiu skladbu. Zrazu vidíme, že sa vracia a začína hrať melódia z Lean On. Predviedla úžasnú šou, no napriek tomu sme mali pocit, že spievala na playback. Neskôr zahviezdil aj Dub FX, ktorý sa na Grape vrátil po troch rokoch. Spolu s dvoma spoluhudobníkmi predviedli perfektný beatbox. Na čo som bola zvedavá najviac, bolo vystúpenie Crystal Castles. Speváčku Alice Glass nahradila Edith Frances a toto bolo jedno z prvých vystúpení v novej zostave. Bláznivá svetelná šou, vrieskanie speváčky a kvílivá hudba mohla spôsobiť nejednému epileptický záchvat. No práve v tom bolo to čaro. Odzneli aj veľké hity a Telepath, Crimewave či Not In Love. Škoda akurát, že sa kryli s Dalybom.

Následne nastal problém rozhodnúť sa, či pôjdeme na rakúske drum and bassové duo Camo & Krooked, alebo na nemeckého producenta elektornickej hudby Jana Blomqvista. Skončili sme na Janovi Blomqvistovi a neľutovali sme. So svojou kapelou predviedol elektro minimal a deep house a publikum si absolútne získal svojou skladbou Something Says. Stihli sme si vypočuť aj Camo & Krooked. Hrali svoje osvedčené skladby ale aj drum and bass od iných interprétov. V ranných hodinách sa ešte dalo vybrať z ponuky DJ-ov: Subtension, Jimmy Pé, DJ Young Jay, NobodyListen a DJ Sir Bakulu.

Hlavné pódium otvoril na druhý deň DJ Vec. Niektorí návštevníci si jeho vystúpenie vychutnali po stojačky, iní tancovali breakdance. Ďalším zaujímavým vystúpením boli Kokosy na snehu v zložení Škrupo, Vec, Supa, Delik a Hafner a Beyuz. Zo slovenských interprétov nechýbali ani Puding Pani Elvisovej či Bad Karma Boy. Premiéru na Grape mala speváčka Jana Kirschner, ktorá na pódiu predviedla perfektnú súhru s kapelou. Suzuki stage úplne naplnila skupina Para, ktorá si na vystúpenie prizvala hostí v podobe dychovej sekcie zo Swing Society Orchestra, dídžja a producenta B-complexa alias Matia, violončelistu Jozefa Luptáka a herca Roba Rotha. Vystúpenie plné emócii predviedla belgická kapela Oscar and the Wolf. Nechýbali ich známe pesničky Strange Entity a Joaquim. Sobotný večer odštartovalo nemecké zoskupenie Milky Chance. Odznel aj ich notoricky známy hit Stolen Dance. Dalo sa pri nich dobre zrelaxovať, Vystúpenie Bloc Party na čele so spevákom Kele-om Okereke-om bolo plné energie. Helicopter, Banquet, či skladby z nového albumu, návštevníci si prišli na svoje. Na Redbull stage-i v tom čase vystupoval predstaviteľ českého grime-u Smack, ktorý zahral svoje najznámejšie skladby, ale aj veci z nového albumu. Na Suzuki stage-i krátko pred polnocou vypuklo rakúske elektronické šialenstvo menom HVOB. Pri ich hudbe sa nedalo robiť naozaj nič iné iba tancovať. Viedenčania doplnili jedinečný elektronický zvuk hypnotickými vokálmi.

Jana Kirschner – live at Grape 2016

Posledným vystupujúcim na hlavnom stage-i v sobotu bol belgický DJ Netsky. Minulý rok nemohol odohrať svoj koncert kvôli búrke, tak tento rok prišiel znova. A urobil dobre. Podporila ho živá kapela, černošský speváci a hypeman, ktorý hecoval ľudí, aby sa odviazali. Tancovala som odkedy začal hrať až kým neskončil. Dával jednu z mojich obľúbených pesničiek za druhou. Zazneli tracky z nového albumu ako Higher a Rio,  ale aj staré dobré pesničky ako Puppy a Come Alive. Zaklincoval to remixom Ruskovej skladby Everyday. Potom nasledovalo ťažké rozhodovanie na koho z bohatej ponuky DJ-ov pôjdeme. Klangkarussell, Toky, Yanko Král, FVLCRVM či Inkwall? Bodovali rozhodne Inkwall a Yanko Král a pre fanúšikov techna Toky. Festival sme zakončili na Mlyny stage kde hral Bobsan a potiahol to asi do siedmej.

Netsky – live at Grape 2016

Celkovo hodnotím festival na výbornu. Organizácia bola perfektná. Nikdy sme nečakali dlho na pitie, na jedlo ani na WC. Všetko bolo na svojom mieste. Ani príliš veľké, ani malé, skrátka také akurát. Takú rodinnú atmosféru ako tu nezažijete na každom festivale. Taktiež oceňujem multižánrovosť: napríklad cez deň si vypočujete alternatívny rock, či hip-hop a v noci tancujete na deep house a drum and bass. Jedinou chybou Grape-u je, že to vždy tak rýchlo ubehne. Už teraz sa však tešíme na ďalší ročník.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img