8.6 C
Slovakia
štvrtok, 21 novembra, 2024
spot_img
ÚvodReportyKeď asimilácia s tradíciou búra metalové klišé - report

Keď asimilácia s tradíciou búra metalové klišé – report

Arkan, Myrath, Artweg, Orphaned Land – 05.12.2011, Randal klub, Bratislava

Slovensko už nie je „odkázané“ v hudbe, len na západnú Európu, alebo americkú produkciu. Žijeme v globalizačnom svete, kde môžeme nielen cestovať za kvalitnými podujatiami, ale kvalitné podujatia môžu cestovať aj za nami. Produkcia v metalovej hudbe je veľmi široká a skoro každá vyspelejšia krajina objavila čaro metalu. Nielen v jeho tradičnej podobe, ale často s progresiou s národnými, kultúrnymi a tradičnými prvkami. Aj v metalovej hudbe fungoval schematizmus niekoľko rokov.

Postupne sa začali objavovať orientálne „bazary“ tvrdej hudby z ďalekého východu. Nie sú to iba kapely z ďaleka, ale aj kapely imigrantov, ktoré sa asimilovali v Európe, ale nezabúdajú na svoje korene. V Bratislave sa na koncerte stretlo všetko dohromady. Európa, migrácia aj ďaleký východ.

Večer otvorila francúzska kapela Artweg so širokým poňatím hardcorovej hudby a crossoveru. Viac než nápady ponúkli rýchlosť. Mali skôr navnadiť, ale medzi progresívne zvyšné kapely nezapadli. Ale na turné môžu nabrať obrovské skúsenosti.

Arkan sa predstavili s technicky dokonalým death metalom podaným s orientálnym korením. Hlavne v speve prúdil kontrast medzi hrdelnejším prejavom mužského sveta prezentovaným Florentom Jannierom a vysokou polohou speváčky Sarah. Tá vie do svojho prejavu pridať aj väčší vzdor a agresivitu, ale stále v rámci ženskej nežnosti. Táto orientálna „Šeherezáda“ drží v napätí svojho „tyrana“. Vie ho zaujať, vie kedy „má povedať ten svoj príbeh“. Drží jeho aj publikum v napätí. Dopĺňanie hlasových polôh funguje v Arkane na výbornú.

Arkan je zložený z európskych arabov. Stretli sa tu tri svety – európsky, migračný a arabský. Z každého si vyberajú nápady, ktoré spájajú do originálneho prejavu. Ich hudba má kompozičnú originalitu aj výborné technické inštrumentálne prevedenie. Prechádzajú od rôznych vokálnych tém a je to „kolonáda“ európskej a arabskej tradície. Je na škodu, že nebol väčší priestor preniesť silu štúdiových nahrávok, na ktorých používajú aj tradičné nástroje. Takto boli niektoré iba nasamplované, čo nemôže nahradiť autentickosť prejavu. Myrath majú podobné obrysy orientálnosti, ako Arkan. Na rozdiel od nich však nemajú až také narábanie so spevnými kontrastami, aj keď spevák Záher srší prirodzenou charizmou a jeho hlasový fond je veľký. V skladbách prevažovala fúzia melodického metalu s arabskou melodikou.

V trochu inom poňatí pôsobila izraelská kapela Orphaned Land, hlavná hviezda turné. Spevák Kobi Farhi v tunike silno evokoval biblickú postavu Ježiša Nazaretského, čo sám hneď dementoval slovami „Ja nie som Ježiš, Ja som Kobi“. Prepracované videoprojekcie, ktorými sa pýši kapela a ktoré chvália kritici boli prijaté s rozpakami vďaka technickým problémom. Keď mali v intre navodiť patričnú atmosféru, alebo gradovať na konci koncertu, prišiel skrat a modré okienko fail.

Ešte, že Orphaned nie sú len vizualisti, ale aj invenční hudobníci. Ich koncert bol asi naj atmosférickejší. Kobi vedel ľudí strhnúť a zburcovať. Preniesli atmosféru Betlehemu, starej kultúry a civilizácie do útulného klubu. Dokázali, že Izrael nie je iba o svetovej mocnosti, ale o ľuďoch, ktorý sa snažia žiť v normálnom svete a nevyberajú si svojich priateľov a fanúšikov na základe etnických a národných prvkov.

Na turné s nimi nevystupuje speváčka Shlomit Levi, ktorá kapelu podporuje skôr v štúdiu, no ženský spev nahradila aspoň v jednej skladbe prítomná Sarah z Arkanu. Na pódiu sa zjavila spolu s brušnou tanečniou, no kým tá iba tancovala, Sarah skĺbila dve tieto umenia v jedno.

Ako podotkli samotní hudobníci, toto turné búra bariéry a predsudky a píše dejiny metalovej hudby, keďže sa podarilo spojiť muzikantov z blízkeho východu (arabov a židov) milujúcich metalovú kultúru. Pridaná hodnota bola v ľudskom, aj v hudobnom rozmere. Ak, by sme koncert všetkých troch kapiel nazvali etno metalom, neboli by sme síce ďaleko od reálnej predstavy, ale bolo by to iba suché konštatovanie a škatuľkovanie. Lebo v ich tvorbe je čosi viac. Viac než len silná tradícia Európy a Blízkeho východu. Ba viac než metalová dogma. Je to aj o odvahe, vášni a progrese.

(fotoreport na http://www.hudba-music.sk/novinky/orphaned-land-randal-2011-fotoreport)

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img