Mastodon môžeme zaradiť medzi skupiny, ktoré patria medzi tie najpopulárnejšie v žánri „hard and heavy“. Tento status si získali prepracovanými kompozíciami. Neskôr na albume Hunter z roku 2011 sa obrátili k údernejším, priamočiarejším piesňam, ktorým však nechýbala kvalita predošlej tvorby.
Najsilnejšou zbraňou skupiny Mastodon je nepretržitá chytľavosť. Podobne ako Black Sabbath tak aj oni stavajú jeden silný riff za druhým a nedovolia poslucháčovi stratiť pozornosť. Nie nadarmo ich v jednom zo známych amerických hudobných periodík nazvali Black Sabbath našich čias. Mastodon, to sú štyri individuality, ktoré si mixom undergroundového metalu a popovej spevnosti vydobyli na hudobnej mape nezastupiteľné miesto. V týchto dňoch sa americký Mastodon presúvajú po Európe, aby prezentovali svoj najnovší album Emperor of Sand. Jednou zo zastávok bola aj maďarská metropola Budapešť, kde sa koncertné vystúpenie odohralo v areáli Barba Negra a svojou atmosférou sa približoval k letným festivalom.
Aj napriek neskrývaným sympatiám a vysokému kreditu, ktorý u mňa Mastodon majú,(ako ich fanúšik som samozrejme videl niekoľko živých záznamov z pohodlia domova) ich rozpačitosť a kolísajúca kvalita je pri tak veľkom mene šokujúca. Práve z tohto dôvodu vopred neočakávam mnoho. Koncert sa začína bez zbytočného preťahovania a introdukcia z piesne Sultan’s Curse otvára večer. Prvá eufória prináša veľmi čitateľný zvuk a prvotné rozpaky sú zažehnané. Troya Sandersa privíta domáce publikum sympatickým gestom. Na pódium prichádza v štylizovanom maďarskom drese. Po otváracej Sultan’s Curse očakávam sled ďalších piesní z novinky Emperor of Sand, no na prekvapenie prichádza prierez bohatou diskografiou. Novinka sa tak premieša so všetkým, na čo kedy Mastodon siahli a prekvapivo až veľký priestor dostáva album Blood Mountain.
Mastodon – Ancient Kingdom live Budapest 2017
Moje najväčšie obavy sa už vopred vzťahovali k spevu. Nie je tajomstvom, že paradoxne bubeník Brann Dailor zvláda túto úlohu najlepšie. Prekvapenie sa nekonalo. Je tomu skutočne tak. Naopak, Troy Sanders často pôsobí kŕčovito. Vidno, že pri skladaní piesní tlačí na svoje limity. Zato druhý extrém je Brent Hinds, ktorému nerobí problém prehĺtať celé slová. Navyše v intonáciách, ktoré sú akceptovateľné azda tak na víkendovom záťahu.
Cez to všetko sa pod pódiom tieto nedokonalosti strácajú pod návalom energie a remeselnej zručnosti všetkých hudobníkov. Mastodon predvádzajú rutinérsku show. Pôsobia oddýchnutí a bez veľkých prestávok mixujú set, ktorý dáva čoraz väčší zmysel ako celok. Po koncerte si vymieňam dojmy s ľuďmi, ktorí mali možnosť vidieť Mastodon už niekoľkokrát. Uznanlivo tvrdia, že dnešný koncert bol naozaj vydarený. Spätne si pozerám amatérske videá a skutočne na nich počuť všetky spevácke nedostatky. Aj napriek tomu sa Mastodon naživo oplatí vidieť a nechať sa pohltiť energiou a rozmanitosťou, ktorá si nesie so sebou daň nedokonalosti.
Mastodon – March of the Fire Ants
Playlist: 1.Sultan’s Curse 2. Divinations 3.The Wolf Is Loose 4.Crystal Skull 5.Ancient Kingdom 6. Bladecatcher 7.Black Tongue 8.Colony of Birchmen 9.Ember City 10. Megalodon 11. Andromeda 12.Oblivion 13.Show Yourself 14.Precious Stones 15.Roots Remain 16.Chimes at Midnight 17. Steambreather 18.Mother Puncher 19.Circle of Cysquatch 20. March of the Fire Ants