8.6 C
Slovakia
utorok, 24 decembra, 2024
spot_img
ÚvodReporty"Návrat z ticha" Slowdive, japonský hluk, či príbeh medzi Belle a Sebastianom...

„Návrat z ticha“ Slowdive, japonský hluk, či príbeh medzi Belle a Sebastianom – OFF Festival druhý a tretí deň

IMG_0860OFF Festival Katowice 2014 – 31.07. – 03.08.2014 – Katowice

Kým prvý hrací deň mal jasného headlinera – vracajúcich sa Neutral Milk Hotel, po zvyšné dva dni si túto úlohu rozdelilo hneď niekoľko interpretov. Návštevníci však mohli zažiť desiatky hudobných zážitkov, prezentujúcich to najlepšie zo súčasnej aj kultovej alternatívy.

Pre tých, ktorí nevydržali rannú páľavu vo svojich stanoch, mali na výber hneď z niekoľkých alternatív. Buď mohli navštíviť blízke jazero, alebo ešte bližšie nákupné stredisko s klimatizáciou, aj keď s niekoľko metrovými radami na toalety. Zážitky poskytli návštevníkom festivalu aj samotné centrum Katowic s mnohými pamiatkami a atrakciami. Koncerty začínali až v poobedňajších hodinách s intenzívne napasovanou dramaturgiou. Zaujímavý retrospektívny pohľad podali Neon Romance, ktorí sa našli v zvuku The Blondie, mnohých oslovil aj vizuálny Pictorial Candi, či garage folk rockoví Bobby The Unicorn. Poľský hip hop reprezentovali ZEUS, ktorý privábil pod hlavný stage množstvo mladých ľudí. ZEUS s nimi komunikoval na báze responzionálnych odpovedí a nechal ich tak dotvoriť atmosféru. Ako neskôr povedal pri našom rozhovore, na prezentáciu mu nevadia komerčné médiá, ale svoju tvorbu by veľmi nerád podľa nich prispôsoboval.

ZEUS – live and interview  OFF Festival Katowice 2014


 

Hudbu bez kompromisov robia aj americkí post metalisti Deaftheaven. V dlhých ambientných plochách sa pretínali dve podladené gitary s hrdelným spevom George Clarke. V zvoľnenom odtieni na nich nadviazala Chelsea Wolf so sprievodnou kapelou, ktorá ponúkla na étericky nasvietenej scéne nadpozemský zážitok. Ten si vyžadoval mnoho trpezlivosti, keďže hudba išla vo veľmi rozvláčnom tempe. Napätie sa stupňovalo v pozvoľnom gotickom opare, prítomné husle rezonovali melancholickosť okamžiku. K nim sa pridali aj vláčne harmónie nad ktorými krúžil éterický vokál Chelsea, ktorá sa pri mikrofóne obkolesenom ružami zjavovali ako horko – sladký sen.

Chelsea Wolf – Feral Love live OFF Festival Katowice 2014


 

Festival plynul pozvoľným tempom, ľudia necítili nervozitu, ani napätie z nabitého programu. Prišli si v prvom rade oddýchnuť a pri zaujímavej hudbe načerpať nové duševné sily. Občas si museli návštevníci v programe rýchlo rozhodnúť medzi dvomi, až tromi väčšími interpretmi, ako napríklad pri The Notwist a Bo Ningen. No našťastie festivalový areál nebol rozsiahly a z jedného stagu sa dalo na druhý presunúť behom pár minút. Japonskí psychadelici už od začiatku svojho koncertu ukazovali zmes energie a deštrukcie. V ich skladbách bol prítomný vplyv tamojšej legendy avantgardného rocku Flower Travellin Band, ako aj metalový odraz od Black Sabbath. Pokiaľ spievali sympatickí hudobníci po anglicky vybavovali sa ešte rôzne konotácie s britskou hardrockovou scénou, no japonská lingvistika pridala skladbám úplne odlišný, exotický charakter.

Bo Ningen – live and interview OFF Festival Katowice 2014


 

The Notwist prešli počas svojej kariéry zaujímavým hudobným vývojom. Ten im neuškodil, ale naopak pomohol pribrať do skladieb ďalšie podnety. Kým ich debut sa niesol v hardcore punk duchu, posledná doska z tohto roku  Close to the Glass má už naplno orientované elektronické plochy s experimentálnym rockovým feelingom. The Notwist sa predstavili v plnohodnotnej zostave, v kombinácii živej kapely a elektronických mašiniek, ktoré ovládal Martin Gretschmann. Tie expresívne zasahovali do celkového výrazu, kým melódiu ozdoboval vibrafón.

The Notwist – live OFF Festival Katowice 2014


 

Po odťažitých Neutral Milk Hotel vyvolal aj druhý headliner festivalu Jesus and Mary Chain rozporuplné pocity. Kým jedny cítili neuveriteľnú charizmu, zvyšok publika hovorili o premárnenej šanci a celkovej zlej energie plynúcej z ich pasivity. Hlavný šéf festivalu OFF Artur Rojek a jeho dramaturgovia však majú slabosť pre podobný tip kapiel a ako náhle sa vyskytne šanca v podobe comebacku, či reunionu majú na festivale priestor (v minulosti Smashing Pumpkins, My Bloody Valentine, tento rok Jesus and Mary Chain a Slowdive). Bratia Reidovci stanovali nepísané hranice hudobného štýlu shoegazing. Svojou obľubou v gitarovom vrstvení a spätnej väzbe zapálili iskru, ktorá preskočila aj na súčasnú mladú generáciu. Tá v nich vidí most medzi grungovou agresivitou a výraznou melodikou indie rocku. Možno aj fakt, že Jesus and Mary Chain boli najobľúbenejšou kapelou Kurta Cobaina zapríčinilo, že v „kotli“ boli prevažne mladé slečny vo flanelkách. Tie sa pokúšali o surfing, no keďže je na festivale zakázaný, sbskári ich okamžite vytiahli z davu a trpezlivo za ruku odprevadili z backstagu. Jim Reid vyzeral byť poriadne unavený, no napriek tomu si stále zachoval svoj uhrančivý a magický vokál, čo bolo možné počuť už v piesni Head On, ktorú zahrali na začiatku. Jeho prechody zo stredných frekvencií do tenorových výšok boli mrazivé. Zo stojanu na mikrofón sa stal fackovací panák, keď ho asi na odbúranie nervozity neustále zhadzoval na zem. Ostatní členovia pôsobili pasívne a viac než na očný kontakt s publikom sa sústredili na svoje party.

Jesus and Mery Chain – live at OFF Festival Katowice 2014


 

Záverečný sobotňajší deň ponúkol hneď niekoľko lahôdok, ktoré neprakazili ani občasné prehánky. Tie vyvrcholili na koncerte amerického skladateľa a speváka Andrew W.K. V Európe už objavený, no v Amerike a v Japonsku je dôležitou súčasťou tamojšieho šoubiznisu (hudba do reklám, videohier, NHL atď.). Málokto vie, že Andrew má klasické hudobné vzdelanie a už od malička hráva na klavíri. Napriek tomu sa rozhodol komponovať veselý soft rock, čo ozrejmil aj v našom rozhovore, keďže podľa vlastných slov nemá rád neutrálnu hudbu bez emócií.

Andrew W.K. – live OFF Festival Katowice 2014


 

Jeho piesne sú robené s priamou úmerou japonského trhu, kde poslucháči majú radi durové konsonancie. Jeho poľský koncert mal dynamiku, šrmnc a Andrew stihol v krátkom toccatovom prelúdiu predviesť aj zo svojho klavírneho umenia.

Andrew W.K. – interview for MusicPress



 

Artur Rojek je tvár festivalu a vzorný príkladom hudobníka, ktorý využije svoju popularitu a bohaté kontakty na organizovanie kultúrneho života. Jeho vízie, sny a túžby premenili „malú kuriozitu“ na mape svetových festivalov, na jedno z najdôležitejších stretnutí alternatívnej hudby. Artur bol v Poľsku známy ako gitarista a spevák v indie rockovej skupine Myslowitz. Po tom, čo sa neskôr osamostatnil vydal tento rok silný debut s názvom Składam się z ciągłych powtórzeń. V ňom spojil pesničkárstvo s tanečnou hudbou a rockovým nádychom. Na vedľajšom veľkom stagi vypudil Artur zo seba všetok stres a napätie, ktoré plynie z organizačných povinností.

Artur Rojek – Beksa live OFF Festival Katowice 2014


 

Agresívne podanie inštrumentálnej hudby predviedli britská formácia 65daysofstatic s hudobných mixom post a math rocku. Podobné svojské poňatie utvorilo aj duo Fuck Buttons z melizmatickými gitarovými vrstvami a elektronickými erupciami podobnými Alphex Twin.

Fuck Buttons – live OFF Festival Katowice 2014


 

Rozruch vyvolal aj ďalší čerstvý návrat shoegazingovej legendy Slowdive. V roku 1995 po troch vydaných doskách sa kapela rozpadla a každý sa vydal svojou cestou. Speváčka Rachel mala najponurejší osud, keď sa po dlhoročných zdravotných problémoch stala čiastočne hluchou. Bola to ťažká rana pre túto citlivú osobu, ktorá nadovšetko miluje svet hudby a tónov. No Rachel sa nevzdáva a reunion Slowdive si jej kolegovia nevedeli bez nej predstaviť. Pre mnohých boli Slowdive emočným vrcholom celého festivalu. Nie len pre osobný príbeh, ale aj pre ich mimoriadne clivú tvorbu. Koncepčný tvar ich kompozícii vyznel, akoby hrali jednu „večnú“ pieseň poskladanú z trojtónových variovaných obratov. A decentne zakrytý načúvací prístroj Rachel akoby symbolicky povedal, že hudbou je aj pretrvávajúce ticho.

Slowdive – live OFF Festival Katowice 2014


 

Aj tvrdí muži môžu emočne prežívať ľudské príbehy a plakať pri nich. Svoje uhrančivé piesne prišli interpretovať neuveriteľne jemní hudobníci zo škótskej skupiny Belle and Sebastian. Svojim folk rockom pripomenuli Fleetwood Mac, ako aj insitnú plachosť pesničkára Nicka Drake, či poetickosť Simona & Gartfunkela. Frontman Stuart Murdoch spieval precítene, skoro až šeptom. Krehkosť jeho prejavu dotvorilo husľové kvarteto a v súznení ho podporil sparing partner Stevie Jackson. Belle and Sebastian ponúkli nehu, emócie, poddajnosť aj odpor voči životnej banalite.

Belle and Sebastian – live OFF Festival Katowice 2014


 

OFF Festival Katowice priniesol hudobné zážitky, na ktoré sa bude ešte dlho spomínať. Mnoho návštevníkov bude z tejto sršiacej energie ťažiť aj po zbytok roka v realite všedných dní. Pre tých, čo už unavujú festivaly, ktoré dokola rotuj vyhasnuté hviezdy, alebo jednohitové projekty prídite sa niekedy pozrieť do Katowic. Malý srdečný, ale profesionálne spravený festival vás prinúti porozmýšľať o hudbe a živote, tak ako nikde inde predtým.

| autor: Daniel
Predchádzajúci článok
Ďalší článok
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img