Česká legenda predviedla v piatok 11. novembra 2016 v bratislavskom British Rock Star nielen skladby z nového albumu Ve smíru, ale aj skvelú kondíciu a zmier so všetkými názormi a postojmi fanúšikov. Petr Kučera, Jan Vozáry, Petr Hons a Jitka Charvátová sa s MusicPressom podelili o svoje dojmy z novej vlny Oceánu.
Keď sa redaktor rumunskej televízie NewsPro TV spýtal Davea Gahana, čím Depeche Mode k sebe lákajú ľudí, odpovedal, že ich hudba vždy priťahovala takých, ktorí sa cítili trochu inak. Neboli ako ich priatelia a rodina. Cítili sa iní v škole, v práci a vedú čudný život. Pôvodní členovia Oceánu Petr Kučera a Jan Vozáry zmýšľajú o fanúšikoch Oceánu podobne. Publikum je rovnaké ako pred 25 rokmi. „Rovnakí blúznivci ako dnes!“ smeje sa Kučera a na vysvetlenie doplní. „Vymedzovali sme sa hudbou, akú sme hrali, oblečením a tým, ako sme vyzerali na vtedajšej scéne. Naši fanúšikovia tiež,“ myslí si. Kapela pred svoj fanklub nastúpila s viac ako hodinovým meškaním, no dav bol trpezlivý. Krv im dovtedy rozprúdila predkapela The Silence. Za búrlivého potlesku sa Oceán postupne predierali z backstage medzi fanúšikmi. Muzikantskú štvorku uzavrela posledná Jitka Charvátová, ktorú k pódiu priviedla Eva Muková a speváčke zaskandovala povzbudivé slová.
Hudba zvíťazila nad predsudkami
Koncert otvorili krátkym Introm a potom sa na viac ako hodinu a pol mikrofónu chopila Jitka. Viacerí prítomní ju v ten večer označili za famóznu speváčku. S čelenkou v tvare bielych kvetov a šatami z neoprénu stiahla pozornosť naplno k sebe. Zvýšená pozornosť a vlna kritiky padli na Oceán aj v roku 2011, keď sa rozhodli obnoviť kultovú formáciu. Navyše, na post speváka nastúpila po Petrovi Mukovi žena a projekt sa po 25 rokoch dal nečakane do pochodu. „Zavolali ma, či si chcem zaspievať. Nič som neriešila, a potom sa spustila obrovská vlna „bez Petra to nejde,“ hovorí Jitka, a priznáva že odvtedy sa názory na nové obsadenie zjemnili. V čase, keď bol Oceán na výslní ako tínedžerka inklinovala k metalu a neuvedomovala si aký vplyv má na publikum. Ani neskôr netušila, že 18 rokov existuje fanklub ľudí, ktorý sa stretáva a má komunitu. „Po prvom koncerte bolo veľa ľudí proti. Ešte nevyšiel ani tón, a už bolo počuť veľa súdov a predsudkov. Odopla som sa od toho, a sama sa nazvala hosťom v kapele. Bola som niekto, kto je na mieste speváka, aby kapela mohla fungovať,“ vyznala sa. „Je to úžasná hudba, texty, krásny svet, ktorý mi je blízky. Všetci boli predtým proti, okrem chalanov, ale keď sme začali hrať, úplne sa to otočilo,“ hovorí Charvátová a pripomína, že názov albumu Ve smíru vyjadruje postoj kapely k neoblomným kritikom. Skladby z nového počinu obnoveného Oceánu sa dostali k slovu takmer všetky – Pulměsíc, Odlesk tvuj, Bludný Holanďan, Po hlase a podle chuze, Doufám, že, V Peřinách, Dante, Den za dnem… „Ľudia Petra milovali ako legendu undergroundu od mladých rokov až do konca. Bol milovaný a nenahraditeľný. Sme zmierení s každým názorom na to, že sa Oceán v tejto podobe vrátil späť,“ dodáva.
Oceán – Jeden den
Všetci sa na hudbe podieľali, nie len Petr Muk
Atmosféra piatkového koncertu bola prelomová. Samotná interpretka na svojom Facebookovom profile napísala, že hoci bol priestor malý, za to samotný zážitok veľký. „Neuveriteľná atmosféra, takmer samotná esencia VE SMÍRU,“ zverejnila dojmy Charvátová, ktorá sa už hosťom kapely rozhodne nazývať nemôže. Je totiž jej právoplatným členom. K rovnakému názoru sa prikláňa aj textár a súčasný gitarista Oceánu Petr Hons. „Oceán vnímam aj po 25 rokoch rovnako. Nikdy som z neho nevystúpil a neprerušil spojenectvo a spoluprácu s Petrom Mukom. Kontinuálne som pokračoval v komunikácii s kapelou od založenia,“ uvádza veci na pravú mieru a tvrdí, že Oceán je mu ako rodina. „Skôr sú to osobné problémy niektorých ľudí, ktorí nedokážu prekusnúť, že sme si dovolili pokračovať v tom, čo sa robilo skôr. Stále robíme svoje veci, všetci sme na sa na hudbe Oceánu podieľali, nie len Petr Muk,“ vysvetľuje. Členovia nezabudli ani po publikovaní nového albumu povedať, že ich hudba bola aj teraz kolektívnou prácou.
Rovnocenní Erasure
Kvalít Oceánu si už na konci 80. rokov všimol Vince Clark a pozval ich ako predkapelu na polroka vopred vypredané turné Erasure. „To bola „pecka“! Z tej boľševickej šedej sme v 89-om vyšli do rozkvitnutého kapitalizmu s kapelou, ktorú sme mali radi,“ spomína si Petr Kučera na obdobie, kedy Československo dávalo zbohom totalitnému režimu. „Erasure nám vtedy urobili službu – neuvádzali nás totiž ako support. Na začiatku koncertu vošiel na pódium manažér a povedal, dobrý večer, máme tu špeciálneho hosťa, kapelu z Československa,“ opisuje Jan Vozáry a hneď pokračuje, že Vince Clark aj Andy Bell prijali osadenstvo Oceánu ako kamarátov a celý štáb s nimi komunikoval ako s rovným k Erasure. „Celkovo sme absolvovali 28 koncertov, pričom najmenší bol pre 5 000 ľudí a najväčší v Londýne pre 25 000, a päťkrát po sebe! Keď sme chodili po zákulisí v Docklands Arena, po stenách mali zapaspartované fotky Madona, Sting, Peter Gabriel, Phil Colins. Hovorili sme si, preboha, čo tu robíme?“ vracia sa v spomienkach Vozáry a nezabudne podotknúť, že organizácia bola na absolútne profesionálnej úrovni.
Oceán – Ráchel
Nespieva karaoke
Setlist piatkového koncertu zostavili nielen z nových skladieb, ale viac ako polovicu tvorili skladby z albumov Dávná zem, Pyramída snu a 2 ½. Počas jedného z troch prídavkov zaznela aj skladba Ráchel. Dav v tú chvíľu nedal poznať, že by mal problém s Jitkinou interpretáciou skladby. „Petrove veci som nikdy nespievala ako karaoke, vždy boli odspievané po mojom. Dlho som sa to učila a nasávala,“ uzavrela.
Zoznam skladieb:
- Intro
- Pulměsíc
- Dávná zem
- Odlesk tvuj
- Létám
- Bludný Holanďan
- Po hlase a podle chuze
- Jeden den
- Doufám, že
- Prázdná ulice
- Narcis
- Braň se touhám
- V peřinách
- Zvonení
- V nalade
- Dante
- Z nas jsme ty nekdo
- Ráchel
- Den za dnem