autor: Daniel Hevier ml.; autor fotografií: David Majerský; interpret: Morcheeba; Hyyts; 14.05.2019; MMC, Bratislava
Koncertný návrat Morcheeby sa udial v jeden nenápadný deň, ktorý samotná kapela nazval „psychedelickým utorkom“. Oddýchnutie od práce a načiahnutie sa za víkendom bolo pre mnohých atraktívnym s hudbou, na ktorej vyrastali, alebo iba o nej zľahka počuli.
Morcheeba je skupinou, ktorej najväčšie čaro sa prejaví na stagi. Paradoxne napriek tomu, že ich zvuk tam nie vždy vynikne. Ale charizma sa nedá nahradiť ani tou najlepšou domácou aparatúrou. Do Bratislavy prišli s pripomenutím dvadsiateho výročia ich prelomového albumu Big Calm.
Druhý štúdiový zárez vytiahol naplno potenciál pohodovej atmosféry a zasneného lyrizmu. Ľudia si to obľúbili, lebo ich to upokojovalo a zároveň nenechávalo apatickými. Takto si našli fanúšikov po celom svete. Neuškodil im ani niekoľkoročné odlúčenie speváčky Skye Edwards, ani odchod jedného zo zakladajúcich členov Paula Godfreyho. Záujem promotérov z festivalov a klubov neutícha.
Kapela má za sebou náročné turné, počas ktorého navštívila Čínu, Rusko, Ameriku, Juhoafrickú republiku, Brazíliu, Chile, Maroko, Izrael, UK. Mohlo by sa zdať, že náročné presuny sa musia prejaviť na psychike členov kapely, ale bratislavský koncert potvrdil, že Morcheeba sa nevie nabažiť živých vystúpení. Médiám vysvetľovali, že ich stále baví hľadať fanúšikov na miestach, kde nikdy predtým nehrali, alebo pre tých, ktorí objavili ich hudbu len nedávno. Zloženie návštevníkov bratislavského koncertu sa pohybovalo v týchto medziach.
V deväťdesiatych rokoch prichádzali k slovu triphopové kapely, ktoré prebúdzali k životu elektronickú scénu. Morcheeba patrila ku skupinám, ktorá sa hlásila k tomuto trendu, ale rovnako prejavovala rešpekt k hudobnej minulosti. Do skladieb sa tak dostávali prvky z psychedelického rocku, acid rocku, folk rocku, bluesu. Aj preto ich nezavrhli rockoví fanúšikovia, ale brali to ako nový impulz – prípadne vstupnú bránu do elektronickej hudby.
Morcheeba – Rome wasn´t built in a day
Zaplnený klub MMC najprv ukolísali pomalé tempá od škótskeho dua Hyyts. Po prestavbe začala symfónia svetiel a dychtivej hudby. Skye v nádhernej róbe sa pomaly pohybovala po javisku. Každým krokom sa zoznamovala so sálou, v ktorej na dve hodiny zapustila korene. Od prvého momentu nastala neprerušovaná symbióza medzi hudbou a vizuálnymi podnetmi. Červenkasté svetlo splynulo so Skey, zelené zase pohladilo jej zamatový hlas a svetelné lúče vytvorili optiku, ako by mala páví chvost žiariaci farbami. Podobne aj jej vokál v skladbách vyniká rôznymi vlastnosťami – vedel pohladiť a utešiť, ako aj vzbudiť vášne a city. Inokedy sa muzikanti ocitli pod hustou hmlou. Taká je aj ich hudba – raz k vám prehovára, inokedy sa od vás vzďaľuje. Napriek tomu, že ide v jednom tempe, svojou rôznorodosťou vie prekvapiť.
Elektronická gitara bola o čosi hlasnejšie nazvučená. Trochu sa tým zastrel speváčkin vokál, no kto si pred koncertom čítal vyjadrenia kapely, tak vie, že išlo o Geofreyho zámer vniesť naživo do ich prejavu viac psychedélie. Morcheeba chce byť na koncertoch hlučnejšia. Je to mierny odklon od prvých albumov aj od toho, ako bola Big Calm nahrávaná. Teraz je zámerom poskytnúť surovejší zvuk a ten charakteristický chillout povzniesť do iných výšin. Súvisí s tým aj nový album Blaze Away, z ktorého zaznelo niekoľko piesní.
Muzikanti niekoľkokrát vyzdvihli, že sú predovšetkým rodinnou kapelou. Kto zažil Rock For People v roku 2010, tak vie, o čom hovoria. Skye tam so šarmantným smiechom prosila publikum, aby neprezradilo, že si šlukla z marihuany, lebo má v zákulisí obe deti. Dnes ju jej syn sprevádza na bicie a spolu so svojím otcom Stevom Gordonom tvorí nerozlučný rytmický dvojzáprah. A čo sa deje v backstagi, to si nechávajú pre seba.
Skye skutočne splnila, čo sľúbila na začiatku koncertu. Morcheeba vytvorila z jedného bežného dňa – nezabudnuteľný psychedelický utorok. Takéto zážitky nás povzbudzujú pri našich každodenných povinnostiach a a dodávajú nám chuť prežiť aj inak obyčajné dni.