Dlho očakávaný Sziget festival ani tento rok nesklamal. Jeho hlavnou témou sa stala Love Revolution. Autori podujatia sa zameriavali na rovnosť pohlaví, rás a rodovú rovnosť . Rovnako ako aj iné festivaly svetového formátu, Sziget tento rok poukázal aj na dôležitosť ochrany životného prostredia.
A práve tieto myšlienky pozitívne ovplyvňovali atmosféru Sziget festivalu, na ktorom sa každý cítil uvoľnene a jednoducho povedané- sám sebou. Nie nadarmo je preto Óbudai sziget, ostrov na ktorom sa festival každoročne odohráva, označovaný ako Island of Freedom.
Prejdime však k nabitému programu, ktorý sa odohrával na viac ako 60tich pódiách naprieč ostrovom. Medzi headlinermi festivalu rezonovali známe mená umelcov ako Kendrick Lamar, Gorillaz, Lana Del Rey, Mumford & Sons, Kygo, Arctic Monkeys, Shawn Mendes, Goo Goo Dolls, MØ či Zara Larsson.
Podujatie otvoril v stredu 8.8. na hlavnom pódiu americký raper a skladateľ Kendrick Lamar. Ten sa stal v priebehu svojho pôsobenia držiteľom dvanástich cien Grammy a taktiež Pulitzerovej ceny. 65 000 fanúšikov si však muselo počkať, keďže sa jeho vystúpenie začalo takmer o 50 minút neskôr, údajne kôli technickým problémom.
Rakúsky hudobník Marcus Fureder známi viac ako Parov Stellar rozbehol elektroswingovú show, kde ako inak vokály koketne zaspievala v retro kostýme sexi speváčka Cleo Panther . Jej podmanivým ženským sexepealom a vábivým hlasom sa pohrávala s davom fanúšikov prechádzajúc sa po pódiu. Do toho pestrá dávka saxofónu, trúbky, tronbónu a basovej gitary si podmanili dav a dobrá nálada sa šírila ďalej.
Lana del Rey, jedna z najväčších hviezd festivalu, vystúpila v piatok 10.8. Okrem jej melancholicky príťažlivého spevu nechýbali ani zaujímavé kulisy. Rodená Newyorčanka sa počas svojho veľkého hitu Video Games pohupovala na niekoľko metrov dlhej hojdačke pod palmami. Na tom, či boli umelé alebo živé nezáleží. Svoj účel rozhodne splnili a javisko vyzeralo famózne. Jej vystúpenie zožalo veľký úspech a zástup fanúšikov speváčku nedočkavo čakal aj po skončení koncertu v zadnej časti hlavného javiska.
Ďalším z očakávaných headlinerov na programe bola známa britská skupina Mumford & Sons. Alternatívna rocková kapela to poriadne rozbehla a ich vystúpenie bolo od samého začiatku nabité silnými emóciami. Aj tí návštevníci festivalu, ktorí nepoznali ich skladby sa ľahko dostali do dobrej nálady a bavili sa na podmanivých rytmoch folk rocku.
V pondelok večer, keď sa začali ozývať známe melódie od Kyga . Set pozostávajúci z opakujúcich sa tropical house remixov a známych songov, kde samozrejme nechýbala ani spomienka na Aviciho, premenil dav na svetielkujúcu masu pohupujúcu sa zo strany na stranu.
Prejdime však z Main stagu na World music stage, kde ste si mohli vychutnať kapely z rôznych kútov sveta ako už naznačuje názov. Hudobníkov ste mali doslova na dosah ruky, čo vytváralo nezameniteľnú rodinnú uvolnenú atmosféru.
Zamierila som na Jewish Monekeys a tu sa začali šialené preteky. Dynamický, zábavný a nezameniteľný prejav hlavných predstaviteľov behajúcich a skákajúcich po pódiu ma dostal do úžasu okamžite a tak som skákala spolu s davom a spevákmi aj ja. Títo páni z Tel Aviv to hrajú v štýle burlesque – komická extravagatná imitácia rock/pop show, niečo načo len tak ľahko nezabudnete.
LaBrassBanda bola určite ďalšim autentickým prekvapením večera na World music stagy. Táto nemecká kapela na čele s vokalistom Stefanom Detl zahrala mix funku, folku, reggae a punk rocku. Nad hlavou mi lielal akýsi nafukovací praclík a ruky skákajúcich a výskacjúcich ludí keď frontment pred ďalším songom zahlásil, že sa ideme objímať a tak celý stage padol do objatia svojho suseda po pravej strane a potom po ľavej. Áno, veď predsa oslavujeme LOVE REVOLUTION.
Po výdatnom objatí nasledovala dávka drum and bassových beatov spojená s veľmi netradičnými tónmi trumpiet, kde sa aj samotný hudobníci od sameho nadšenia hádzali o zem a tým sa postarali o unikátnu atmosféru.
Little big si určite servítku pred ústa nedávali. Ak ste si mysleli, že ste už videli všetko tak ste na omyle. Smršť, ktorú priniesla na javisko táto zostava nemá obdodu. Agresívny, svojský, šialený a správne nadupaný koncert. Hudbu, ktorú mnohí prirovnávajú k známej Die Antwoord nemá hranice a odhodenie všetkých dobrých mravov, je to čo ste mohli vidieť na Europe stagy v nedelu podvečer. Extravagancia najväčšieho zrna žmýkala z fanúšikov hlasné odozvy.
Uvoľnené vibes, jemné pohupávanie sa z nohy na nohu ale aj rytmy afrických bubnov ste si mohli vychutnať na Afto – latin – reggae stagy nielen počas noci, kde vás svojími beatmi naladili na tú správnu reggae nôtu hviezdy ako Mike Love, G – Ras and Fyah Rebels, Speakers of Zions a mnohí ďalší. Svoje miesto tu našli aj workshopy capoeiry, afro drums and dance alebo ste si mohli vyskúšať vašu šikovnosť na slack line alebo sa ponaťahovať po prehýrenej noci na jóge.
Na Szigete si príde na svoje naozaj každý. Coloseum stage si pripravil pre milovníkov elektronickej hudby riadnu dávku techna už od skorého obeda do neskorých ranných hodín. Nechýbali tu mená ako James Cole, Mind Agains, Daniel Sanchez, Enrico Sangiuliano a množstvo ďalších kvalitných DJs.
Ak vám ani toto nestačí Sziget vám ponúka nespočetné množstvo ďalších aktivít, ktorými sa môžte zabaviť počas dňa ale aj noci a medzi ne patrí aj Cirkus s neuveriteľnými, dych vyrážajúcimi predstaveniami akrobatov a aká by to bola Love Revolution bez LGBT Magic Mirror stage, kde vám padne sánka na zem. Umelecké dance art show spojené s after parties, ktoré rozpúšťali hranice medzi pohlaviami a národnosťami.
Sziget je miesto kde sa tento rok stretlo 565 000 ľudí rôznych národností, ktorý si mohli vychutnať dávku kvalitnej hudby svetového formátu, uvoľniť sa a jednoducho byť samými sebou. Sziget vytvára priestor každého a myslím, že všetci si tu nájdu svoj kúsok ostrova slobody a radosti so všetkým čo k tomu patrí.