8.6 C
Slovakia
sobota, 28 decembra, 2024
spot_img
ÚvodReportyThrash očami futuristov - Voivod a Maggot Heart v Randali

Thrash očami futuristov – Voivod a Maggot Heart v Randali

Autor: Patrik Šeďo / foto: David Majersky

 

Dňa 11.teho septembra navštívila Randal kanadská legenda netypického razenia – progresívneho thrashu s prvkami jazzu a štipkou punku a dávkou heavy. Veľa ľudí si vraví, že prog thrash je mýtus, ktorý sa sám vylučuje. Ale ak ste 11.9. nesedeli doma tak viete svoje.

Ako prví koncert odpálili Maggot Heart zo Švédska. Líderka kapely, gitaristka a tvorca ich hudby – Linnéa Olson – švédka na prvý pohľad, Uno Bruniusson – basgitara, známy z In Solitude a Gottfrid Ahman – bicie, založili Maggot Heart iba pred rokom a už valcujú svet s jednou z legiend tvrdej hudby. Švédi ako aperitív ku Voivod, svojou hudbou perfektne ladili. Komplexný ale surovný heavy…rock, so zvukom stoneru a starého punku.

Ďalší mix, ktorý na prvý pohľad moc nesedí, ale v praxi funguje. Vokalistka svoju tvorbu predávala publiku neohrozene a skúsene, veď má za sebou slušnú kariéru z The Oath. Ako to na koncertoch klasickejšieho metalu u nás chodí, chvíľu trvalo kým prinútila svoje publikum k činom, no nakoniec v každom určite Maggot Heart zanechali dojem príjemného prekvapenia a silného pozitívneho dojmu.

Krátko po Maggot Heart nastúpili Voivod. Kanadskí roboti s dušou ukázali Randalu čím si zaslúžili štatút legendy. Thrash v ich podaní do klubu vylákal pravoverných metalistov, ale aj ľudí milujúcich progres a niečo odlišné od klasickej tvorby. Koncert sa niesol vo familiárnej nálade, o ktorú sa zaslúžil vokalista Denis Bélanger jeho príjemnou komunikáciou s publikom. Koncert sa niesol bez zbytočných páuz, tempo bolo primerané a myslím, že ľudia určite neodišli sklamaní. Je skvelé vidieť, že kapela, ktorá na scéne funguje už niekoľko dekád, stále predáva svoje nezmenené remeslo a podáva ho bez prispôsobovania sa trendom.

Voivod – Iconspiracy

Určite aj pre to sú Voivod stále tam kde sú. Vek však nepustí a spolu s ich vekom stúpa aj vek ich fanúšikovskej základne. Publikum malo v čerstvej pamäti ich najúspešnejšie albumy z 80tych rokov ako „Rrroooaarrr“ a „Killing technology“ a patrične na ne reagovalo – Voivod vedeli čo sú ich najväčšie hity a aj to využili. Ich tvorbu formoval a vo veľkej miere ovplyvnil aj Jason Newsted, bývalý basák Metallicy, ktorý do ich zvuku pridal väčší diel thrashu. Okrem thrashu sme ale počuli aj jazzové postupy – samozrejme žiaden saxofón ani klávesy, šlo skôr o skladbu hudby. Okrem toho Voivod v svojej tvorbe mieša dávku heavy a speed metalu. Je to naozaj akýsi ich brand sound.

Kanaďania Bratislave ukázali, že thrash nemusí znieť jednotvárne, že si dokáže brať vplyvy aj zo žánrov, ktoré by ste určite nečakali, a že najdôležitejšie je si zachovať vlastnú tvár.

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img