Showceasový formát momentálne prežíva vo svete nebývalý rozmach. Je to ideálna príležitosť, ako združiť profesionálov z hudobného priemyslu na jedno miesto a zároveň pritiahnuť množstvo ľudí na koncerty. Aspoň na tri dni sme prežívali pocit, že majitelia klubov, promotéri a novinári spolupracujú a nekladú si prekážky pod nohy.
Na začiatok trochu chladných faktov: 120 koncertov, dvanásť klubov, dve prepojené mestá, v programe dvadsaťtri zastúpených krajín a sedemdesiat sedem účinkujúcich z krajín vyšehradskej štvorky. Otvárací večer sa uskutočnil v Nu Spirit Clube, ktorého program mal na Waves tanečný charakter. Svoj DJ – ský set prišiel predstaviť Mike Skinner z formácie The Street, ktorá už štyri roky neexistuje. Mike svoj set rozdrobil na menšie kúsky, keď beaty zvýrazňovali nepravidelný pulz a napriek určitej zdĺhavosti sa postaral o kvalitnú „before party“, ktorá pripravila Bratislavu na najväčšiu klubovú udalosť tohto roka.
Mike Skinner – You Better Be
Všetky podujatia sa odohrali na frekventovanom mieste okolo Kamenného námestia, kde sídli väčšina najznámejších bratislavských klubov a Stará tržnica, v ktorej sa po niekoľkých rokov opäť vrátil aktívny život. Koncerty v nej boli zadarmo a pozostávali z českých a slovenských interpretov. Asi najväčší úspech zožala sobotňajšia hiphopová noc, ktorú obohatilo alternatívne korenie od WWW, rebélia Zverinu či kaviarenský Supa.
Supa – Čierne dni
Dramaturgia bratislavského Waves rozdelila program do klubov podľa ich zamerania a publika, napríklad KC Dunaj privítal indie popové formácie, kým vo Fuge zase hrali alternatívnejšie kapely. Z nabitého programu zaujal holandsko – poľský pesničkár Olivier Heim a jeho návrat k šesťdesiatym rokom, neuveriteľne výbušné groove od Talent Transport, melancholickí hudobníci z Fismoll a chameleónska hudba poľského Cosovelu.
Cosovel – Coming Back
Množstvo zaujímavých podnetov získali profesionáli na konferencii, kde sa veľa rozprávalo o súčasnom stave slovenskej hudby. A padli dosť neľútostné rezultáty: nedostačujúca autorská tvorba, slabý zvuk a príšerná anglická výslovnosť. Delegáti sa zhodli, že náš mainstremový pop by mal zabudnúť, že niekoho vo svete môže zaujať. A ani spolupráca so svetovými interpretmi (ako sa to v posledných dňoch prezentovalo) to nezachráni. Neexistuje totiž ani predstieraný záujem. Odborníci skôr vidia šancu na presadenie v komunitných žánroch (viď úspech kapiel Dva či Longital), ale tam to musí byť o nápade, sympatiách a lokálnych špecifikách. Waves je presne tou platformou, kde môžu naši interpreti nabrať cenné skúsenosti, no ukázal ešte jednu dôležitú vec. Tak ako mesto pulzovalo počas tých troch dní, tak by mal presne vyzerať náš nočný život každý víkend. Nielen raz do roka.