Deväť koncertov domácich a štyri zahraničných interpretov, medzinárodná odborná konferencia, tanec, bubnovačky, niekoľko programov pre deti, afterparty, slnečné počasie a stovky spokojných divákov – taký bol prvý ročník podujatia s názvom World Music Festival Bratislava, ktoré sa konalo 9. a 10. septembra v hlavnom meste Slovenska.
Prvý pokus priniesť na pódiá v centre mesta hudbu, ktorá u nás zatiaľ nezapustila príliš silné korene, ale má veľký komunikačný potenciál, dopadol podľa ohlasov divákov, účinkujúcich aj zahraničných hostí nad očakávania. Skupiny, ktoré vystúpili na hlavnom pódiu na Hlavnom námestí pod otvoreným nebom, priniesli so sebou rôzne pohľady na tento hudobný žáner, ale každá z nich zaujala publikum niečím iným. Trojka Zuzany Homolovej novým zvukovým šatom ľudových balád, Rusín Čendeš Orchestra svižnými coververziami rusínskych ľudových piesní, Balkansambel dôvtipnými aranžmánmi vlastných i prevzatých skladieb, Mojše Band oslavou života prostredníctvom židovských melódií a La3no Cubano energiou, ktorá publikum priviedla do tanca.
Mojše Band – Koľko ľudí
Okrem toho na iných pódiách v rámci festivalu vystúpil napríklad aj súbor starej hudby Solamente Naturali, skupina zo Senegalu Manco Group či domáce tanečné a hudobnícke zoskupenia Maribondo, Abadá Capoiera, La Portella a Etnodance. Záverečný sobotňajší galakoncert v klube Ateliér Babylon predstavil world music svetovej úrovne- dvojice Kevin Seddiki a Bijan Chemirani z Francúzska, izraelsko-gréckeho dua Zohar Fresco a Christos Barbas a zoskupenia hudobníkov z latinskoamerických krajín pod názvom Corcovado Salsa Club A Ľ H Muzičku s hosťami. Zámer organizátorov, aby World Music Festival Bratislava otvoril nový priestor na dialóg, vyšiel nielen po hudobnej stránke. Súčasťou festivalu sa stala pravdepodobne prvá konferencia o world music pod názvom „Slovensko a world music“ za účasti pozvaných zahraničných delegátov a zástupcov slovenských hudobníkov, teoretikov a ďalších profesionálov z hudobnej brandže.
Zohar Fresco – Tof – Miriam
Festival si užívali nielen domáci diváci a hudobníci, ale aj zahraniční účastníci, ktorí sa zoznámili so slovenskou tradičnou hudbou a tzv. world music nielen počas konferencie, ale hlavne na koncertoch. Viacerí z nich ocenili vysokú kvalitu vystupujúcich. Riitta Huttunen, fínska hudobná producentka a manažérka, vyhlásila, že Slovensko má „naozaj skvelú hudbu, talentovaných muzikantov a zaujímavé príbehy, ktoré by mal poznať aj zvyšok sveta a globálna komunita fanúšikov world music“. Araceli Tzigane, redaktorka španielskeho internetového rádia Mundofonías a zakladateľka medzinárodného rebríčka Transglobal World Music Chart, ocenila okrem domácich skupín, ktoré sú podľa nej „pripravené pre medzinárodné pódiá“, aj miestne publikum, v ktorom boli zastúpené všetky vekové kategórie a pogratulovala organizačnému tímu festivalu, ale aj mestu Bratislava za výborne pripravenú akciu.